Starostové pro občany

Kdo jsme

logo

Hnutí Starostové pro občany (STO) vzniklo v květnu 2012. Starostové padesáti malých a středních obcí se dali pár měsíců před volbami dohromady a postavili kandidátku do krajských voleb 2012. Volební kampaň financovali ze svých kapes oproti tradičním stranám, které dostávaly tučné finanční prostředky každoročně ze státní kasy. Chtěli jsme, aby hlas obcí byl lépe slyšet, protože na ty menší se dost zapomíná. Ve volbách jsme získali 4,5% hlasů od našich voličů. I když nás dělil pro vstup do krajského zastupitelstva pouze jeden hlas z každé obce na Vysočině, tak výsledek jsme považovali za úspěch. Po volbách jsme se aktivně zapojovali do dění ve svých obcích, regionech i v celém kraji.

Za největší náš úspěch považujeme aktivní zapojení do dění kolem zákona o registru smluv. Kde jsme sepsali petici, kterou podepsalo více, jak 800 starostů z celé české republiky. Poslanci a senátoři oprostili malé obce od zveřejňování všech smluv a tak trochu ulehčili starostům od neúnosně narůstající administrativy. V komunálních volbách 2014 prakticky všichni naši kandidáti zase ve svých obcích uspěli. Nasadili jsme i zástupce v senátních volbách 2014 na Žďársku a Pelhřimovsku. Během čtyř let jsme získali mnohé zkušenosti, které určitě využijeme pro naše občany, kteří nás dobře znají mnoho let z komunální politiky.

Pro Krajské volby 2016 jste naši kandidátku sestavili Vy občané, když jste nám dali svůj hlas v komunálních volbách 2014. Na kandidátce bylo 50 starostů a místostarostů obcí, městysů a měst z Kraje Vysočina. Všichni kandidáti dobře znají veškeré Vaše problémy a jsou s Vámi v každodenním kontaktu. Tyto zkušenosti jsme chtěli využít i ve vedení Kraje Vysočina. Ve volbách jsme obdrželi 4,94% hlasů a bohužel nám chybělo 81 hlasů v kraji pro vstup do krajského zastupitelstva. Všem ještě jednou moc děkujeme za hlasy a za dlouhodobou podporu našeho hnutí.

Politické hnutí Starostové pro občany působí na Vysočině už 10 let. Naši členové a příznivci jsou úspěšní starostové a místostarostové obcí, městysů a měst. Velice dobře známe priority a potřeby našich občanů, protože jsme s nimi v každodenním kontaktu. Věci musíme řešit rychle, komplexně a se znalostmi místních poměrů. Velmi blízké jsou nám hodnoty, které jsme si dali do programu, to jsou slušnost, pokora, otevřenost, odpovědnost, rozhodnost a čestné jednání. V Krajských volbách v roce 2020 jsme uspěli společně v koalici s ODS a postavili jsme se do vedení Kraje Vysočina. Své zkušenosti z vedení obcí nyní využíváme s vaší podporou i při rozhodování v radě a zastupitelstvu kraje, kde používáme selský rozum.

Mgr. Karel Janoušek, předseda STO